Aktualności z Biblioteki Miejskiej

Janina Osewska – rodowita augustowianka, poetka, fotograf, pedagog, animatorka życia literackiego, regionoznawca. Absolwentka Politechniki Białostockiej oraz Podyplomowych Studiów Pedagogicznych na Uniwersytecie Warszawskim i Podyplomowego Studium z zakresu informatyki na Politechnice Warszawskiej. Członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, która na swoim koncie ma kilka tomików: W stronę ciszy (2003), Do czasu przyszłego (2007), Tamto (2015) oraz Niebieska chwila (2017). Uczestniczyła w międzynarodowych festiwalach poezji w Polsce, USA, na Litwie, w Irlandii i w Mongolii. Osobowość Roku 2017 (III miejsce) w Województwie Podlaskim w plebiscycie Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej w kategorii „Kultura”, odznaczona licznymi nagrodami w konkursach poetyckich, fotograficznych oraz w pracy pedagogicznej. Serdecznie zapraszamy!

Janina Osewska

Biblioteka zaprasza na „Rozmowy przy wspólnym stole”

W dzisiejszym świecie coraz trudniej jest nam ze sobą rozmawiać. Debaty publiczne coraz częściej charakteryzują się niską jakością, emocje zastępują dialog i porozumienie. Podziały pomiędzy ludźmi, grupami i ich opiniami wzrastają do takich rozmiarów, że coraz częściej wydają się nie do pokonania. W rozmowach dominuje agresia, ośmieszenie czy popularnie zwany hejt. Zanika więc chęć wysłuchania i zrozumienia przedstawicieli drugiej strony i szukania tego, co wspólne. Wszystko to ma niekorzystny wpływ na angażowanie się w sprawy publiczne. Jednocześnie w debacie publicznej dominuje perspektywa dużego miasta, a co z małymi miejscowościami?

Projekt „Rozmowy przy wspólnym stole”realizowany wspólnie z osobami pracującymi w bibliotekach i członkami lokalnych społeczności ma wypracować, przetestować i przedstawić scenariusz spotkania w centrum którego jest rozmowa, gdzie kluczowe jest wzajemne słuchanie, budujące rozumienie i zaufanie. Spotkania w ramach projektu mają poprawić jakość naszej wzajemnej egzystencji, nauczyć nas słuchania i mówienia w zdrowej atmosferze.

Miejska Biblioteka Publiczna w Wasilkowie w ramach projektu „Rozmowy przy wspólnym stole” serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych, którzy chcą inwestować w dobro wspólne na pierwsze spotkanie, które odbędzie się 16 października (wtorek)  2018  o godzinie 17:00. Tematem spotkania będzie świętowanie stulecia Niepodległości Polski. Pierwsze z cyklu potkanie poprowadzi zawodowa moderatorka pani Monika Hausman-Pniewska. Zapraszamy!

„Rozmowy przy wspólnym stole”

„Mała książka-Wielki człowiek” – biblioteka zaprasza trzylatków do wyjątkowej kampanii

Miejska Biblioteka Publiczna w Wasilkowie przyłączyła się do ogólnopolskiej kampanii czytelniczej Instytutu Książki pod hasłem „Mała książka-Wielki człowiek”. Projekt zachęca rodziców i opiekunów do czytania dzieciom już od samych narodzin. Badania są jednoznaczne – dzieci, które wychowywane są pośród książek wykazują większą pewność siebie, mają bogatszy zasób słownictwa i mocniej rozwiniętą wyobraźnię, radzą sobie w życiu lepiej niż nieczytający rówieśnicy.

O pierwszej pilotażowej akcji „Mała książka-Wielki człowiek” można było usłyszeć w grudniu 2017 roku, kiedy to w 360 szpitalach w całej Polsce wydano 100 tys. Wyprawek Czytelniczych dla nowo narodzonych dzieci. Akcja ma przypominać, że czytanie od pierwszych miesięcy życia dziecka ma bardzo korzystne skutki dla jego rozwoju, a także umacnia rodzinne więzy i wzmaga ciepło domowego ogniska. We wrześniu 2018 roku rozpoczęła się druga akcja pilotażowa, tym razem skierowana do trzyletnich czytelników i ich rodziców, którzy czytając dzieciom są ich przewodnikami po świecie fantazji i umacniają z nimi rodzicielskie więzy.

W związku z tym wasilkowska biblioteka serdecznie zaprasza wszystkie dzieci w wieku 3 lat do zapisania się w wypożyczalni dla dzieci. Każdy zapisany trzylatek otrzyma Wyprawkę Czytelniczą ze specjalną kartą, na której przy następnych wypożyczeniach będzie umieszczał naklejki otrzymane od bibliotekarzy. Po zebraniu 10 naklejek mały czytelnik uhonorowany zostanie imiennym dyplomem. Wyprawki czekają także na trzylatków w Filii Bibliotecznej w Studziankach.

Przypominamy, że przy zapisywaniu dziecka do biblioteki musi być obecny rodzic/opiekun prawny, należy mieć przy sobie także nr PESEL dziecka. Serdecznie zapraszamy!

Ze względu na edycję pilotażową liczba Wyprawek Czytelniczych jest ograniczona.

„Mała książka-Wielki człowiek”

Biblioteka zakończyła projekt „Odczytaj Wasilków”

W kwietniu Miejska Biblioteka Publiczna w Wasilkowie, biorąca udział w konkursie „Zapraszamy do Gry – Lokalne projekty Edukacji Kulturowej” zakwalifikowała się do realizacji projektu w ramach programu „Podlaski Pomost Kultury” Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku. Projekt „Odczytaj Wasilków”, którego podsumowanie odbyło się w sobotę 22 września w naszej bibliotece pozostawił po sobie wspaniałą instalację łosi, które podziwiać można na fasadzie siedziby biblioteki przy ulicy Białostockiej.

Projekt „Odczytaj Wasilków” to swoista promocja wasilkowskich symboli zaprezentowana w formie działań, które są efektem cyklu warsztatów przeprowadzonych w naszej bibliotece. Założeniem projektu było odczytanie symboli w oryginalny i pobudzający kreatywność sposób. Na warsztaty przeprowadzone w naszej bibliotece składały się: warsztaty czytania performatywnego prowadzone przez panią Justynę Godlewską-Kruczkowską – aktorkę Teatru Dramatycznego w Białymstoku, warsztaty tkactwa dwuosnowowego prowadzone pod czujnym okiem wasilkowskiej artystki pani Lucyny Kędzierskiej, której prace cieszą się popularnością nawet poza granicami naszego kraju, warsztaty plastyczne prowadzone przez panią Izabelę Danilewską ukazujące budownictwo Wasilkowa w niecodziennej perspektywie, warsztaty literackie tworzenia haiku z poetką Ireną Grabowiecką, których uczestnicy wzięli udział w konkursie poetyckim, a także warsztat graficzny prowadzony przez pana Karola Kowalczuka, na którym uczestnicy zapoznali się z programami do obróbki grafiki Gimp oraz Inkscape i zaprojektowali własne tematyczne łosie – ludowego, plastycznego i literackiego.

Podczas podsumowania projektu, poza odsłonięciem łosiowych instalacji, uczestnicy warsztatów czytania performatywnego zaprezentowali swoje umiejętności zdobyte podczas zajęć i odczytali teksty związane z Wasilkowem. Dyrektor biblioteki Elżbieta Kisło podziękowała instruktorom i uczestnikom za zaangażowanie w projekcie i pogratulowała efektów, które teraz zobaczyć może cały Wasilków.

Całość działań jest mocno związana z naszą małą ojczyzną i jej symbolami – Wasilkowem, co w roku odzyskania przez Polskę Niepodległości jest szczególnym akcentem. Charakter „odczytywania” symboli wspaniale podkreśla rolę biblioteki w projekcie. Już dziś zapraszamy do udziału w następnych bibliotecznych działaniach.

Odczytaj Wasilków

Kącik gier historycznych w bibliotece

Serdecznie zapraszamy do Kącika Gier o tematyce historycznej działającego w naszej bibliotece w ramach projektu „Na 100 Niepodległa” dofinansowanego przez Fundację BGK. Chcesz sprawdzić swoją wiedzę historyczną? Zrobić turniej ze znajomymi? A może rodzinne popołudnie przy planszówkach w przytulnych wnętrzach naszej biblioteki? Zapraszamy!

Kącik gier historycznych

„Myślę, pamiętam, zapisuję…” – nowy tomik Zdzisława Wieczoryńskiego

Zdzisława Wieczoryńskiego, lokalnego patriotę i poetę z Wasilkowem łączy bardzo mocna, nierozerwalna więź, którą wyraźnie widać w jego wierszach. Autor trzech tomików Wiersze większe i mniejsze” (2006), Gawęda wasilkowska” (2008) i „Dawne czasy. Opisałem, co przeżyłem i widziałem (2011) prezentuje swoje kolejne dzieła. W nowym tomiku „Myślę, pamiętam, zapisuję…” poeta-wasilkowianin oddaje hołd swojej małej ojczyźnie, dostrzega piękno i emocje w najprostszej codzienności, daje wyraz miłości, wierze i wrażliwości. Przypomina nam także, że mieszkamy w pięknym miejscu, które ciągle się zmienia, lecz dzięki takim ludziom jak Zdzisław Wieczoryński możemy ocalić wspomnienia minionych lat i sprawić, że wciąż będą żywe.

Najnowszy tomik „Myślę, pamiętam, zapisuję…” sfinansowany został przez Gminę Wasilków oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Wasilkowie. Szczegóły dotyczące promocji najnowszego tomiku poety już wkrótce. Zapraszamy do śledzenia nas na facebooku oraz na stronie http://www.mbpwasilkow.pl

Zdzisław Wieczoryński nowy tomik poezji

Autor: AŁ, Miejska Biblioteka Publiczna w Wasilkowie