Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile 2021” w OSiW OHP w Wasilkowie

19 kwietnia uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Żonkile”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w celu upamiętnienia 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, 19 kwietnia 1943 roku.

Był to największy, waleczny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a jednocześnie pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie. Symbolem pamięci o powstaniu warszawskim jest żonkil, który symbolizuje zwycięstwo miłości nad śmiercią, pamięć, szacunek i nadzieję.

Dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń uczestnicy OSiW w Wasilkowie wzięli udział w prelekcji filmu „Muranów-Dzielnica Północna” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał opowiadał historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców. Ponadto młodzież wykonała plakat edukacyjny dotyczący historii getta warszawskiego. Uczestnikom Ośrodka zostały także przesłane linki umożliwiające wirtualne przyłączenie się do wydarzenia.

Akcja „Żonkile” to bardzo szczytna sprawa społeczno – edukacyna, która pokazuje, że łączy nas wspólna historia i pamięć. W tym roku, ze względu na pandemię  ogólnopolska  akcja odbywała się w głównej mierze online.

Żonkile 2021

Autor: Ewa Wołkowycka – st. wychowawca OSiW w Wasilkowie, Marta Hakało – Kierownik Internatu / pedagog
Zdjęcia: Ewa Wołkowycka – st. wychowawca OSiW w Wasilkowie

Skip to content