10 projektów, które zakwalifikowało się do głosowania w tegorocznym Budżecie Obywatelskim

13 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wasilkowie odbyło się spotkanie wnioskodawców tegorocznej, czwartej już edycji Budżetu Obywatelskiego z mieszkańcami.

Spotkanie rozpoczął Burmistrz Wasilkowa Mirosław Bielawski, który podziękował za ogromne zaangażowanie wnioskodawcom, którzy następnie do późna prezentowali swoje projekty. W tym roku jest ich aż dziesięć – każdy bardzo ciekawy i wart realizacji. Pomysły dotykają różnych i ważnych aspektów z naszego życia dlatego mieszkańcy będą mieli bardzo trudne zadanie – wybrać ten JEDEN, który zaznaczą na karcie do głosowania.

Prezentację poprowadziła Pani Agnieszka Maszkowska. Sekretarz Gminy Pan Zbigniew Tochwin odpowiadał na pytania odnośnie terminów i sposobu głosowania i przypomniał, że wyniki głosowania poznamy do 15 października.

Kwota przeznaczona na realizację zgłoszonych przez mieszkańców Wasilkowa projektów to aż 180 tys. zł brutto. Do realizacji skierowane zostaną projekty w kolejności ilości uzyskanych głosów (od największej liczby do najmniejszej), do wyczerpania całej kwoty Budżetu Obywatelskiego. W sytuacji, gdy pozostałe środki finansowe nie pozwolą na realizację kolejnego projektu z listy, za rekomendowany do realizacji uznaje się projekt zajmujący kolejną pozycję na liście, jeżeli koszty jego realizacji mieszczą się w kwocie pozostałej do rozdysponowania. Zasadę tą stosuje się do wyczerpania zaplanowanej kwoty.

Głosowanie na Budżet Obywatelski 2019 odbędzie się w dniach 18-28 września.
UWAGA: Głosować można tylko 1 raz na 1 projekt, inaczej twój głos zostanie uznany za nieważny.

Poniżej przedstawione są  projekty w kolejności, która będzie obowiązywać na karcie do głosowania. Zgodna jest ona z losowaniem przeprowadzonym wczoraj (10 września) podczas zebrania Zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego.

Projekt nr 1:  BEZPŁATNY KURS NAUKI JĘZYKA ANGIELSKIEGO I WŁOSKIEGO DLA 50-CIU OSÓB 40+ ORAZ SENIORÓW ZAMIESZKAŁYCH NA TERENIE MIASTA I GMINY WASILKÓW

Roczny kurs złożony z 60 lekcji będzie odbywać się w budynku Szkoły i Przedszkola TEKAKWITA w Wasilkowie. Każdy kursant będzie mógł zakupić podręcznik i płytę CD oraz słownik z mini-rozmówkami. Zostaną  m.in. zakupione 2 laptopy z głośnikami. Nauka umożliwi grupie docelowej aktywność społeczną, rozwój i ćwiczenie pamięci oraz pomoże podnieść jej atrakcyjność zawodową.

ZGŁASZAJĄCY– Cecylia Chorabik i Agnieszka Michalska
KOSZT PROJEKTU– 75 000 zł brutto

Prezentacja projektu

Projekt nr 2: DRESY I KOSZULKI REPREZENTACYJNE DLA KYOKUSHIN TEAM WASILKÓW

Zakup strojów z nadrukiem nazwy klubu oraz herbu Wasilkowa sprawi, że zawodnicy podczas zawodów będą pięknie się prezentować oraz staną się bardziej rozpoznawalni, co w pośredni sposób przyczyni się do promocji Wasilkowa.

ZGŁASZAJĄCY-  Mirosław Jurowczyk
KOSZT PROJEKTU– 15 000 zł brutto

Projekt nr 3: WYBUDOWANIE CHODNIKA NA PRZEDŁUŻENIU UL. ROLNEJ DO UL. ŻURAWIEJ PRZY ARHELANIE ORAZ ODNOWIENIE OGRODZENIA STADIONU MIEJSKIEGO OD STRONY UL. SPORTOWEJ

Aktualnie błotnisty chodnik utrudnia poruszanie się zwłaszcza osobom z wózkami dziecięcymi oraz na wózkach inwalidzkich. Położenie kostki brukowej poprawi komfort i bezpieczeństwo mieszkańców Lisiej Góry. Projekt zakłada też odnowienie 4-metrowego ogrodzenia Stadionu Miejskiego dzięki czemu poprawi się wizerunek Wasilkowa podczas organizowanych imprez.

ZGŁASZAJĄCY-   Krzysztof Żołnierzak
KOSZT PROJEKTU– 30 000 zł brutto

Prezentacja projektu – cz 1

Prezentacja projektu – cz 2

Projekt nr 4: RADOSNE PODWÓRKO – STREFA GIER I ZABAW ORAZ ZAKUP SZAFEK DLA UCZNIÓW KLAS VII-VIII DO SZKOŁY NR 1 PRZY UL. MICKIEWICZA

Projekt zakłada stworzenie strefy gier podwórkowych dla ok. 300 dzieci w wieku do 12 lat. W jej skład wchodzić będą: bujaki, huśtawki linowe, drabinki linowe, ławeczki integracyjne itp. Będą mogli z niej korzystać uczniowie szkoły oraz dzieci okolicznych mieszkańców. W ramach projektu zostaną też zakupione szafki szkolne dla 150-ciu uczniów klas VII – VIII.

 ZGŁASZAJĄCY–   Adam Szmurło
KOSZT PROJEKTU- 75 000 zł brutto

Prezentacja projektu

Projekt nr 5: ZDROWY RATOWNIK OSP – ZAKUP SPRZĘTU I UMUNDUROWANIA W CELU ZMNIEJSZENIA NARAŻENIA STRAŻAKÓW NA SZKODLIWE CZYNNIKI

Wyposażenie OSP w Wasilkowie w specjalne umundurowanie oraz sprzęt pozwalający na zachowanie czystości, co przyczyni się do wyeliminowania rakotwórczych czynników podczas ciężkiej pracy ratowniczej.  

ZGŁASZAJĄCY–   Michał Król
KOSZT PROJEKTU– 74 920 zł brutto

Projekt nr 6: NOWE INSTRUMENTY MŁODZIEŻOWEJ ORKIESTRZE DĘTEJ

Nowe instrumenty pozwolą na przyjęcie do zespołu większej liczby utalentowanych muzyków. Ponadto dzięki nim brzmienie Orkiestry zostanie wzmocnione i wzbogacone o dodatkowe partie głosowe.

ZGŁASZAJĄCY–   Mateusz Kotyński
KOSZT PROJEKTU– 30 000 zł brutto

Prezentacja projektu

Projekt nr 7: RUCH TO ZDROWIE – PLACE ZABAW PRZY PRZEDSZKOLACH PRZY UL. POLNEJ I UL. SIENKIEWICZA

Projekt zakłada zakup dla obu Przedszkoli urządzeń ścieżki zdrowia oraz wyposażenie placów w sprzęt sportowy. Będzie z nich korzystać co roku około 250-cioro dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Ruch jest niezbędnym czynnikiem dla rozwoju fizycznego, umysłowego oraz zdrowia psychicznego dziecka.

ZGŁASZAJĄCY-   Justyna Jacewicz
KOSZT PROJEKTU- 75 000 zł brutto

Projekt nr 8: AKTYWNA RODZINA – MIEJSCE ZABAW DLA NASZYCH DZIECI WRAZ Z SIŁOWNIĄ PLENEROWĄ

Projekt zakłada doposażenie placu zabaw na Lisiej Górze przy ul. Kruczej i Żurawiej (tzw. Zagajnik) w platformę zabawową oraz siłownię plenerową. Platforma zabawowa dla dzieci powyżej 3 roku życia składać się będzie m.in. z 3-ch zjeżdżalni, pomostu linowego i tunelowego oraz ścianki spinaczkowej. Siłownię stworzą urządzenia wolnostojące fitness: wahadło, rowerek, narciarz, orbitek i biegacz. Dzięki siłowni rodzic będzie mógł aktywnie spędzać czas w pobliżu bawiącego się na placu zabaw dziecka.

ZGŁASZAJĄCY-   Robert Lewkowicz i Karol Krakowiecki
KOSZT PROJEKTU- 74 994 zł brutto

 Prezentacja projektu

Projekt nr 9: BEZPIECZNY WASILKÓW – INTELIGENTNY MONITORING W WASILKOWIE

Zakłada instalację systemu monitoringu w miejscach, gdzie wskaźnik zagrożeń bezpieczeństwa jest bardzo wysoki. Przy przejściach dla pieszych i głównych skrzyżowaniach zostanie zamontowanych 8 kamer, które pomogą egzekwować przestrzeganie przepisów ruchu drogowego jak również sprawi, że mieszkańcy będą czuć się bezpiecznie. Monitoringiem objęta będzie m.in. ul. Polna przy Szkole.

ZGŁASZAJĄCY-  Sebastian Ptaszyński i Anna Rogalewska
KOSZT PROJEKTU – 75 000 zł brutto

Projekt nr 10: OŚRODEK SZKOLENIA RATOWNICZEGO

Pomoc poszkodowanemu udzielona do przyjazdu karetki może uratować mu życie. Ośrodek prowadzony przez Grupę ratowniczą SRP Medival będzie prowadził bezpłatne szkolenia w zakresie pomocy drugiej osobie w stanach zagrożenia zdrowia i życia. W projekcie będą mogli uczestniczyć mieszkańcy Gminy Wasilków, ponadto szkoły, przedszkola, OSP, służby mundurowe czy osoby cywilne.

 ZGŁASZAJĄCY–   Mateusz Bełdowski
KOSZT PROJEKTU– 44 000 zł brutto

Prezentacja projektu