Bo ta fabryka to ludzie – Faktoria przyjemności w Wasilkowie

Dnia 23 listopada 2022 roku w Miejskim Ośrodku Animacji Kultury w Wasilkowie odbył się kolejny spektakl w ramach akcji „Teatr Polska”. Tym razem widzowie w Wasilkowie mogli przenieść się do faktorii przyjemności – czyli przedwojennej fabryki czekolady Wedel. Było słodko, wesoło, czasami smutno i refleksyjnie. To była sztuka teatralna, która na długo zapadnie w pamięci widzów.

„Faktoria Przyjemności” to spektakl przygotowany przez Fundację Mikro Teatr. Wyreżyserował go Rafał Derkacz, który wcielił się w rolę Ryśka. Towarzyszyły mu na scenie Dominika Majewska odgrywająca Alinkę oraz Anna Domalewska wcielająca się w Celinkę. Postaci opowiadały jak wyglądała praca w fabryce Wedla, który bardzo dbał o pracowników. Ponad 90 procent dialogów to autentyczne teksty, które wypowiadali byli pracownicy fabryki. Zostały one nagrane i znajdują się  w Muzeum Pragi. Były one materiałem źródłowym do powstania tej sztuki.

W trakcie spektaklu poznajemy historię trzech pokoleń właścicieli fabryki. Pierwszy założyciel Karol Wedel, drugi Emil Wedel, którego podpis jest dziś logotypem firmy oraz trzeci Jan Wedel tak dobrze wspominany przez pracowników. Podczas spektaklu widzowie mogli zobaczyć sceny z codziennego życia fabryki. Akacja rozgrywała się na stołówce, przy taśmie, pod prysznicami czy podczas gimnastyki, która w fabryce Wedla była częścią dnia pracy.

Spektakl choć z przewagą wesołych scen, to poruszał ważne tematy. Jak w soczewce skupione tu było nowatorskie jak na tamte czasy podejście do roli kobiet jako pracownic. To one stanowiły większą część załogi fabryki. Z myślą o nich Wedel budował przyzakładowe żłobki, przedszkola i szkoły. Wówczas były to rewolucyjne rozwiązania pozwalające kobietom na równi z mężczyznami pracować i mieć niezależność finansową. W sztuce pokazano też dosadnie, jaka wdzięczność ludzi może być krucha. Obrazuje to dobrze scena po przejęciu zakładu przez państwo i przekształceniu jej w zakłady 22 lipca. Pracownicy choć widzą zwolnionego i  pozbawionego dorobku pokoleń Jana Wedla, któremu tyle zawdzięczają nie podchodzą do nie go by z nim porozmawiać, robią swoje boją się systemu.

W spektaklu użyto różnych form wyrazu artystycznego. Widzowie mogli zobaczyć grę aktorów, posłuchać śpiewanych przez nich piosenek oraz obejrzeć scenki odgrywane czekoladowymi ludzikami. Obraz z tych minimalistycznych etiud publiczność mogła obejrzeć dzięki zainstalowanej wśród scenografii kamerze przekazującej obraz na ścianę za plecami aktorów. Był też bezpośredni kontakt z widzami, którzy otrzymali oczywiście czekoladki.

Po spektaklu odbyło się spotkanie z publicznością, podczas której rozmawiano o inspiracjach do powstania sztuki, pracy nad nią oraz dalszych planach jej eksploatacji. Poruszono też temat Karola Wedla jako człowieka, o którym warto pamiętać oraz jego wkładzie w myśleniu o pracownikach jak rodzinie, wspieraniu ich oraz dbania o ich potrzeby.

„Faktoria przyjemności” to był ostatni spektakl, który gościł w Wasilkowie w ramach Programu Teatr Polska. Poza nim odbyły się spektakle „Bezpieczne Miejsce” krakowskiego Teatru Łaźnia Nowa oraz  „Kobiety z wydm” Walnego Teatru. Miejski Ośrodek Animacji Kultury to jedna z czterech instytucji kultury z Województwa Podlaskiego, która wzięła udział w tym roku w tym Programie.

Celem TEATR POLSKA jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny. Popularyzuje on sztukę teatralną oraz działa na rzecz niwelowania barier ekonomicznych w dostępie do teatru, szczególnie w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków teatralnych. 

Program TEATR POLSKA jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

P.W.

Skip to content